Felsefe Termleri Sözlüğü (C) Harfi

 

Felsefe Termleri Sözlüğü (C) Harfi

  C

Canlıcılık : bkz. Animizm

Canlı maddecilik: (Hilozoizm) Genel olarak , canlılığın ve yaşamın madenin temel özelliği olduğunu; Madde ve hayatın birbirinden ayrılmayacağını ; yaşamın ayrı bir ilke olmayıp, maddeden türediğini ya da maddenin tinsel özelliklere sahip olduğunu savunan öğreti.

Caynacılık: M.Ö. 6. Yüzyılda Hindistan’da Mahavira tarafından kurulmuş olan dini ve felsefe okuluna  verilen ad. Caynacılığa göre , dünya canlı bir öz olan “civa” ile , cansız maddelerden  acivadan oluşur.

Cebriye: İslam dünyasında , iyi ve kötünün bizzat Tanrı’dan geldiği inancını benimseyen öğreti.

Celarent: Klasik mantık’ta, büyük önerme ve sonucu tümel olumsuz, küçük önermesi  Tümel olumlu olan birinci dereceden tasım  şekline verilen ad.

Cevher: (Töz) tüm fenomenlerin gerisinde  bulunan temel , dayanak. Başka her şeyin, varoluşu bakımından kendisine bağlı olduğu , Fakat kendisinin varoluşu bakımından başka bir şeye ihtiyaç duymadığı varlık.

 

Anahtar Kelimeler: Felsefe Termleri Sözlüğü (C) Harfi ile başlayan kelimeler indir ,bul,bedava,ara,deyimleri, deyimler,Celarent,Cebriye,terimler,bilinmeyen kelimeler,download,Cevher ,Töz,Canlıcılık,Canlı maddecilik, Hilozoizm,Caynacılık

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın